Hijyenik Ped Yerine Yıkanabilir Regl Külodu Kullanmak Neden Harika Bir Fikir?

Yıkanabilir regl külodu, dünyanın çok kısa bir süre önce, ülkemizin ise PEDDYMOL sayesinde tanıştığı, tek kullanımlık plastik içeren pedlere alternatif olarak üretilen sağlıklı bir iç çamaşırıdır. Bu iç çamaşırlarına regl külot, adet külodu, dönem külodu gibi isimler ile de veriyor. Son zamanlarda, sızdırmazlık konusunda adından sıkça söz ettirdiği ve en önemli özelliği birden fazla kez kullanılabilmek olduğu için yıkanabilir regl külodu, ürünü tanımlayan en iyi isimdir diyebiliriz.

Yıkanabilir Regl Külodu Nedir?
Yıkanabilir regl külodu, kadınların adet dönemlerinde kullanabilecekleri, hava alan, bambu kumaştan yapılan, koku bırakmayan bir iç çamaşırıdır. Yıkanabilir adet donu (külodu) ülkemizde PEDDYMOL tarafından üretilen, patentli ve %100 yerli malı olan bir kadın girişimidir. Yıkanabilir regl külodu, kadınlara iç çamaşırı rahatlığında bir adet dönemi yaşatmayı amaç edinmektedir. Bir iç çamaşırını, rahat, güvenilir, sızdırma ve koku yapmayan emici küloda dönüştürmek aynı zamanda ekonomik bir seçenek de doğurdu. Peki kadınlar neden bir seçeneğe ihtiyaç duydular? Neden kadınlar, hijyenik ped kullanmak yerine yıkanabilir ped külotları tercih etmeye başladılar? Neden kullan at bir ürün varken yıkanabilen regl çamaşırı arayışına girdiler? Bu sorular, aslında hijyenik pedlerin sağlığa zararlarının fark edilmesi ile doğru ortantılı. Dolayısıyla da yıkanabilir regl külodu neden tercih edilmeli sorusunun da cevabını içeriyor.

Neden Artık Tek Kullanımlık Pedlerden Vazgeçiyoruz?
Pek çok kadın ve jinekolog, hijyenik pedlerin vajinal sağlığa olumsuz etkileri olduğunu fark etmeye başladı. Başta, kaşıntı, kızarıklık, yanma, koku gibi nedenlerden dolayı “basit” ve “normal” olarak es geçilen şikayetler, enfeksiyon, mantar gibi üreme kanallarına sirayet eden ciddi sağlık sorunlarına dönüştü. Bu konuda, pek çok doktor açıklama yaptı, televizyon programlarına hijyenik pedler konu oldu. Hijyenik pedlerin aslında pekte hijyenik olmadıkları çok kez tartışıldı. Peddymol önce kendi sağlığını sonra doğayı ve atıksız bir geleceği düşünen tüm güzel kadınların hakkı.